Twoja wyszukiwarka

niedziela, 15 listopada 2009

Brutalna chińska tradycja

W Chinach za twórcę chirurgii, uważa się lekarza o imieniu
Hua–To, który żył na przełomie III – II przed Chr. Medycyna chińska od dawna znała akupunkturę, którą sukcesywnie przejęła Europa, jak też przyżeganie. Chodzi o działania lekarskie o charakterze negatywnym, które były podyktowane przez uwarunkowania kulturowe. Polegały one na krępowaniu stóp siedmioletnim dziewczynkom.

http://www.flickr.com/photos/johnbullas/501815681/
Takie działania powodowały przełamanie stopy na dwie części, co w konsekwencji powoduję stąpanie na podkurczonych palcach, jak również zanik paznokci.
Kobieta, która przez lata zostaje poddawana takim zabiegom w myśl chińskiej tradycji ludowej, w dwudziestym roku życia, ma stopę dziesięcio - centymetrową. Pojawiają się odczuwalne kłopoty z chodzeniem, a często osoba poddana tym zabiegom musiała używać laski.

 http://www.flickr.com/photos/postaletrice/3735763973/
Zwyczaj krępowania stóp, pojawił się w środowisku tancerek, które pracowały na dworze Song. Przez owijanie stóp bandażami ułatwiały one sobie pracę, jednak w konsekwencji hamowały wzrost stopy. Taki typ mody cieszył się powodzeniem wśród mężczyzn, a ich żony chcąc przypodobać się mężom, przejęły ten zwyczaj. Mężczyźni chińscy nazywali kobiece skrępowane stopy „białe lilie”, z powodu białych pończoch, jakimi je okrywały. Zwyczaj ten został zakazany dopiero w 1912 r. po utworzeniu Republiki Chińskiej.
/http://www.flickr.com/photos/johnbullas/501815785/

Dzisiejsza moda także pozostawia wiele do życzenia, zresztą popatrzcie sami. Jestem pewna że zwolenniczki takiej oto mody będą paradować po bułki do sklepu w takich oto butach.http://zyciegwiazd.onet.pl/137428,0,czy-zalozylabys-takie-buty,fotonews_detail.html

Może trochę przesadziłam, ale coś w tym jest.

6 komentarzy:

 1. Wiele czytałóam o tym niezwykłym zwyczaju .Poczatkowo uwazałam za niemozliwe ze przy pomocy bandaza mozna tak zmniejszyć stopy > Ale nigdzie nie znalazłam informacji co robiono aby kobiety nie miały paznokci na małych palcach> Może Ty wiesz coś na ten tamat
  Ala

  OdpowiedzUsuń
 2. Rzeczywiście w dzisiejszych czasach ciężko uwierzyć że przy pomocy bandaża można tak bardzo kształtować ciało. Jeśli chodzi o brak paznokci, to ciężko mi coś na ten temat powiedzieć, domyślam się iż brak paznokci mógł być zahamowany, przez bandaże. Wg. mnie takie zabiegi mogą być zaliczane do chirurgii estetycznej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zazdroszczę Chinkom że miały małe stopy Szkoda że nie żyje w chinach w tamtych czasach bo chętnie dałabym moje kajaki rozmiar 40 do przemodelowania . Chinki moim zdaniem były bardzo szczęśliwe

  OdpowiedzUsuń
 4. To jest piękne co piszesz, dziękuję za zainteresowanie, czekam na następne komentarze. Zniecierpliwiona

  OdpowiedzUsuń
 5. Te anonimy chyba pisze jedna i ta sama osoba. Może Pani Anonimowa jeszcze napisze że te stopy ładnie wyglądały? Tak ładnie jak te błędy w anonimach.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ta tradycja jest tak niezwykła że moim zdaniem powinna być stosowana , oczywiście nie powszechnie.Wybrane kobiety o naturalnie małych stopach powinny mieć je krępowane dla podtrzymania tradycji . Ja osobiscie chciałabym obserwować cały proces od pierwszego zawiniecia do uzyskania końcowego efektu Ta wiedza nie powinna być zapomniana
  BARBARA

  OdpowiedzUsuń